Pielęgnacja aparatów słuchowych
Z aparatami słuchowymi należy obchodzić się ostrożnie. Zapewni to ich sprawne działanie przez wiele lat i zminimalizuje ewentualne problemy wiążące się z codziennym użytkowaniem. Aparaty słuchowe mają solidną budowę, nie zniosą jednak niewłaściwego użytkowania. Obsługa i pielęgnacja aparatów słuchowych są omawiane podczas spotkania dotyczących dopasowania aparatów. Możesz zostać poproszony o ponowną wizytę po tygodniu lub dwóch żeby protetyk mógł ocenić działanie aparatów i odpowiedzieć na ewentualne Twoje pytania. Niektórzy protetycy wraz z aparatami słuchowymi zamawiają zestaw do pielęgnacji.
Na ogół zestaw taki zawiera:
- Tester do baterii
- Gruszka do osuszania dźwiękowodów
- Pętelka do usuwania woskowiny z wkładki
- Stetoklip, który pozwoli Ci osłuchiwać aparaty
- Pojemnik do osuszania aparatów słuchowych
Chroń aparaty przed zabrudzeniem
Przed wzięciem aparatów do rąk zawsze upewnij się, że masz suche i czyste dłonie. Wyjście mikrofonu jest bardzo małe i może zablokować się z powodu niewłaściwej obsługi.
Chroń aparat przed nadmierną wilgocią
Zdejmij aparaty przed udaniem się do kąpieli lub pod prysznic. Z powodu dużej wilgotności powietrza nie powinno się pozostawiać aparatów w łazience. Od czasu do czasu przed włożeniem aparatów oczyść uszy.
Wilgoć i para mogą uszkodzić znajdujące się w aparacie urządzenia elektroniczne. Zaleca się wyciąganie baterii na noc i pozostawianie kieszeni baterii otwartej. Należy też używać specjalnych środków służących do osuszania dostępnych u protetyka słuchu.
Przechowuj urządzenia w miejscu niedostępnym dla dzieci i zwierząt
Przechowuj aparaty słuchowe poza zasięgiem dzieci i zwierząt. Zdjęte ale nie wyłączone urządzenia emitują dźwięki o wysokiej częstotliwości, które mogą drażnić niektóre psy.
Unikaj kontaktu z lakierem do włosów i kosmetykami
Drobne cząsteczki lakieru do włosów lub pudru mogą zablokować wyjście mikrofonu i włącznik regulacji poziomu głośności. Przed zastosowaniem kosmetyków pielęgnacyjnych do ciała, zdejmij swoje aparaty.
Prawidłowa konserwacja
Aby aparaty słuchowe sprawnie działały powinny być regularnie czyszczone. Czyść aparaty, korzystając z delikatnej, suchej ściereczki. Nigdy nie używaj alkoholu, rozpuszczalnika i środków czyszczących. Specjalnymi środkami do konserwacji aparatów dysponuje protetyk słuchu, który skontroluje urządzenia także pod kątem woszczyny i upewni się, czy są one sprawne.
Wszelkich napraw powinien dokonywać specjalista
Wszelkie śrubokręty i oliwiarki to naturalni wrogowie aparatów słuchowych. Zastosowanie ich do systemów elektronicznych i wykorzystujących mechanikę precyzyjną prowadzi do nienaprawialnych uszkodzeń. Ta precyzyjna technologia jest niezwykle delikatna i łatwo doprowadzić do jej uszkodzenia z powodu niewłaściwej obsługi.